جراحی پیوند لثه یک روش جراحی است که در آن از بافت‌های بدن برای تقویت و تثبیت لثه اطراف دندان‌ها استفاده می‌شود. در این روش، پزشک به صورت جراحی یک قسمت از بافت‌های نرم بدن را برداشته و سپس آن را به محل پیوند لثه انتخابی منتقل می‌کند. برای مثال در بیمارانی که مبتلا به بیماری پریودنتال هستند، لثه به شدت آسیب دیده است و به دندان‌ها چسبیده نیست. پیوند لثه به دندان‌های بیمار کمک می‌کند تا لثه بهتر به دندان چسبیده و بیشتر از دندان پوشش گیرد، به طوری که احتمال خروج دندان از دهان و همچنین عفونت زیر لثه کاهش می‌یابد. همچنین، جراحی پیوند لثه می‌تواند بهبودی در ظاهر لثه و دندان‌ها ایجاد کند، که باعث افزایش اعتماد به نفس بیمار می‌شود.

جراحی پیوند لثه در مطب دکتر دوستکی

اگر برای انجام جراحی پیوند لثه، به دنبال یک دندانپزشک مجرب در همین حوزه باشید، دکتر سهیلا دوستکی، دندانپزشک با تجربه ای است که در حوزه پیوند لثه فعالیت می کند. او دارای مدارک و تجهیزات لازم برای انجام این عمل جراحی است و مراقبت و درمان مناسبی را برای بیماران خود فراهم می کند.

با توجه به تجربه و تخصص دکتر دوستکی، می توانید به او اعتماد کنید و اطمینان داشته باشید که جراحی مورد نیاز شما با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته و با رعایت استانداردهای بهداشتی انجام خواهد شد. برای قرار گرفتن در جریان هزینه های مربوط به انجام جراحی با دکتر دوستکی می توانید از طریق صفحه تماس با ما با کلینیک وی تماس بگیرید و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

علت نیاز

علت‌های مختلفی وجود دارد که ممکن است برای نیاز به جراحی پیوند لثه مسئله ایجاد کنند. برخی از علل رایج عبارتند از:

 1. بیماری پریودنتال (این بیماری با نام بیماری لثه نیز شناخته می شود.): در این بیماری، بافت‌های لثه دچار التهاب و تخریب شده و از دندان‌ها جدا می‌شوند. این مسئله ممکن است باعث ایجاد ظاهری نامناسب و همچنین افزایش خطر برای از دست دادن دندان‌ها شود. جراحی پیوند لثه می‌تواند با ایجاد یک طبقه لثه جدید و قوی، بافت لثه را تقویت و به دندان‌ها پایداری بیشتری بدهد.
 2. ناهنجاری‌های دندانی: در بعضی از ناهنجاری‌های دندانی مانند فاصله بین دندان‌ها و… ممکن است نیاز به جراحی پیوند لثه برای بهبود ظاهر دندان‌ها و ایجاد پایداری برای آن‌ها داشته باشد.
 3. سن: با پیر شدن، بافت‌های لثه نیز می‌توانند کمتر قابل انقباض باشند و در نتیجه از دندان‌ها جدا شوند و یا تخریب شوند. پیوند لثه می‌تواند به این بافت‌ها کمک کند تا محکم‌تر به دندان‌ها متصل شوند.
 4. سابقه قرارگیری ایمپلنت دندانی: در بعضی از موارد، قرارگیری ایمپلنت دندانی ممکن است بافت لثه را تخریب کند و نیاز به پیوند لثه برای تقویت بافت باشد.
 5. طولانی بودن دوره درمان ارتودنسی: در صورتی که درمان ارتودنسی برای درست کردن ناهنجاری‌های دندانی برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است بافت لثه نیز دچار تغییرات شود و نیاز به جراحی پیوند لثه برای تقویت آن احساس شود.

فرآیند درمانی

بعد از پیوند لثه، باید رعایت مراقبت‌های ویژه‌ای کرد تا بهبودی بهتری داشته باشید. در ادامه چند نکته مراقبتی را برای شما ذکر می‌کنم:

 1. استراحت کافی: پس از جراحی، بهتر است استراحت کافی داشته باشید و فعالیت‌های سنگین را به مدت حداقل 24 تا 48 ساعت پس از جراحی اجتناب کنید.
 2. استفاده از یخ: برای کاهش ورم و درد پس از عمل، باید از یخ استفاده کنید. بعد از هر 20 دقیقه استفاده از یخ، به مدت 20 دقیقه استراحت کنید و به هیچ وجه یخ را مستقیماً روی پیوند لثه قرار ندهید.
 3. مصرف داروها: پزشک شما ممکن است به شما داروهای ضد التهاب و ضد درد تجویز کند. حتماً باید دستورات پزشک را در مورد مصرف داروها دنبال کنید.
 4. نوع غذا: از خوردن غذاهای سفت و سخت و همچنین غذاهای گرم و داغ به مدت حداقل 24 تا 48 ساعت پس از جراحی اجتناب کنید. بهتر است غذاهای نرم و خنک مانند سوپ مصرف شود.
 5. شستشوی دهان: شما باید دهانتان را با آب خنک شستشو دهید.
 6. بازدید های دوره‌ای: باید با پزشک خود قرار ملاقات دوره‌ای داشته باشید تا پیشرفت خود را مورد بررسی قرار داده و از هرگونه عوارض یا مشکلات پس از جراحی با پزشک خود بررسی کنید.
 7. عدم استفاده از سیگار: برای بهبودی سریع‌تر، باید از مصرف تنباکو خودداری کرده و به هیچ وجه سیگار نکشید.

پیوند لثه یک جراحی زیبایی است و ممکن است زمانی برای بهبودی کامل نیاز باشد. با رعایت مراقبت‌های پس از جراحی، می‌توانید بهبودی تسریع شده خود را تجربه کنید.

هزینه جراحی پیوند لثه

برای اطلاع از هزینه این جراحی با اطلاعات تماس موجود در این لینک تماس بگیرید.

تکنولوژی‌های جدید

حال ببینیم که آیا تکنولوژی جدیدی در این حوزه وجود دارد؟ چه تلاش‌هایی برای بهبود عملکرد و کاهش ریسک‌ها صورت گرفته است؟

تکنولوژی‌های جدیدی در حوزه جراحی پیوند لثه وجود دارد که برای بهبود عملکرد و کاهش ریسک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از این تکنولوژی‌ها شامل:

1- لیزر: لیزر در پیوند لثه برای برش بافت های نرم و گاهی اوقات صاف کردن سطح استفاده می‌شود. با استفاده از لیزر، خونریزی و درد کمتری رخ می‌دهد و زمان بهبود پس از جراحی کوتاه‌تر است.

2- فناوری برش بدون کاتری: این فناوری مربوط به ابزارهای جراحی جدید است که برای برش بافت‌های نرم در جراحی‌های لثه استفاده می‌شود و معمولاً باعث کاهش خونریزی و درد پس از جراحی می‌شود.

3- فناوری رادیوفرکوئنس: این فناوری در جراحی پیوند لثه برای تکمیل برش های بافت استفاده می‌شود. با استفاده از این فناوری، ضربان قلب کمتری رخ می‌دهد و چسبندگی بافت کمتری به وجود می‌آید.

4- سیستم‌های کنترل: این سیستم‌ها برای کنترل خونریزی در پیوند لثه استفاده می‌شوند. با استفاده از این سیستم‌ها، میزان خونریزی کاهش پیدا می‌کند و در دسترس بودن مناسب کلیه مواد مورد نیاز برای پیوند لثه افزایش می‌یابد.

به طور کلی، تلاش‌های بسیاری برای بهبود عملکرد و کاهش ریسک‌ها در حوزه جراحی پیوند لثه صورت گرفته است و از تکنولوژی‌های جدیدی مانند لیزر، فناوری برش بدون کاتری، فناوری رادیوفرکوئنس و سیستم‌های ناهمزمان برای بهبود نتایج استفاده می‌شود.

تماس با ما