چه موقع کشیدن دندان الزامی میشود؟

دندان‌های سالم بسیار با ارزش هستند. آن‌ها به شما در تغذیه، گفتگو و لبخند زدن کمک می‌کنند. اما در بعضی موارد، کشیدن دندان الزامی می‌شود. در این مقاله، به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

کشیدن دندان عملی است که در آن دندانی که به هر دلیلی از جای خود خارج می شود، جای آن با دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندان پر می‌شود.

دلایل زیر، اصلی ترین دلایلی هستند که ممکن است باعث شود بیمار به کشیدن دندان روی بیاورد.

1- بیماری‌های ریشه دندان: در بعضی موارد، بیماری‌های ریشه دندان می‌توانند باعث آسیب‌های جدی به دندان و بافت‌های اطراف آن شوند که کشیدن دندان لازم می‌شود.

2- خرابی شدید دندان: در صورتی که دندان شما خراب شده باشد و با ترمیم دندان قابل رفع نباشد، ممکن است کشیدن دندان نیاز باشد.

3- از دست دادن دندان به دلیل سن

4- از دست دادن دندان به دلیل ضایعات: در صورتی که دندان شما به دلیل ضایعات دهانی از دست رفته باشد، ممکن است لازم باشد آن را بکشید.

5- از دست دادن دندان به دلیل برخی وراثت‌ها

در صورت نیاز به کشیدن دندان، بهتر است با یک دندان‌پزشک مشورت کنید. او می‌تواند به شما راهنمایی لازم در مورد نحوه کشیدن دندان، انواع دندان‌های مصنوعی و روش‌های مراقبت پس از عمل را ارائه دهد.

اگر شما به دنبال دندان‌پزشکی برای پر کردن جای دندان کشیده شده هستید، بهتر است به دنبال یک دندان‌پزشک حرفه‌ای و با تجربه باشید. پیشنهاد ما به شما دندانپزشکی دکتر دوستکی است.

پیشگیری از نیاز به کشیدن دندان

کشیدن دندان‌ها می‌تواند به علت بیماری‌های لثه، فرسایش دندان‌ها، عفونت و یا تروما اتفاق بیافتد. برای پیشگیری از کشیدن دندان‌ها، این روش‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهم:

خواندن این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم:
چند نکته قبل از رفتن به دندان پزشکی

۱. حفظ بهداشت دهان و دندان: تمیز نگه داشتن دهان و دندان‌ها با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان می‌تواند به جلوگیری از بیماری‌های لثه و فرسایش دندان‌ها کمک کند.

۲. مراقبت از لثه: بیماری‌های لثه می‌توانند به کشیدن دندان‌ها منجر شوند. بنابراین، حفظ بهداشت لثه با تمیز کردن دندان‌ها و مراجعه به دندانپزشک برای بررسی و درمان بیماری‌های لثه می‌تواند به جلوگیری از کشیدن دندان‌ها کمک کند.

۳. استفاده از محافظ دندانی: استفاده از محافظ دندانی می‌تواند در محافظت از دندان‌های شما در برابر صدمات و آسیب‌های غیرمنتظره کمک کند.

۴. رعایت نکات تغذیه‌ای: غذاهای سخت و خوردن قند و شیرینی‌ها می‌توانند به فرسایش دندان‌ها منجر شوند. بنابراین، رعایت یک رژیم غذایی سالم و متنوع می‌تواند به جلوگیری از کشیدن دندان‌ها کمک کند.

مراقبت های پس از کشیدن دندان

مراقبت های پس از کشیدن دندان

پس از کشیدن دندان، باید به مراقبت‌های خاصی توجه کنید تا بهبودی سریع‌تر و بدون عوارض صورت گیرد. در ادامه به مراقبت‌های پس از کشیدن دندان می‌پردازیم:

1- استفاده از یخ: قرار دادن یک پارچه حاوی یخ روی ناحیه جراحی می‌تواند به کاهش التهاب و درد کمک کند.

2- استفاده از داروهای تسکین درد: پزشک می‌تواند برای شما داروهای تسکین درد مثل آنتی‌بیوتیک‌ها، ضد التهاب‌ها یا مسکن‌های قوی تر تجویز کند.

۴- استفاده از غذای نرم: برای جلوگیری از ایجاد فشار و عوارض دیگر، بهتر است در روزهای اول پس از جراحی، از مصرف غذاهای سخت خودداری کنید و به جای آن از غذاهای نرم استفاده کنید.

۵- رعایت بهداشت دهان و دندان: مراقبت از دهان و دندان با شستشوی مکرر دهان با آب و خوردن غذاهای سالم و استراحت کافی بهبودی سریعتری را به همراه خواهد داشت.

خواندن این مطلب را هم پیشنهاد می کنیم:
بیماری پریودنتال چیست؟

۶- ملاقات با پزشک: برای اطمینان از بهبودی سریع و عدم وجود هر گونه مشکل، باید به منظور بررسی های لازم به پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

ایمپلنت دیجیتال

منظور از ایمپلنت دیجیتال چیست؟

. ایمپلنت دیجیتال نوعی ایمپلنت پیشرفته تر است که دقت بیشتری دارد. در این مطلب به برخی از فواید ایمپلنت دیجیتال دندان اشاره شده است.
پیشگیری از بیماری های لثه

راه های پیشگیری از بیماری های لثه و دهان

بهترین راه پیشگیری از بیماری‌های لثه، جلوگیری از تجمع باکتری‌هاست. اینجا در رابطه با راه های پیشگیری از بیماری های لثه و دهان توضیح می دهیم.
راه های زیبایی دندان

راه های زیبایی دندان

مراقبت مناسب از دندان ها مهم است و می تواند به بهبود کیفیت زندگی فرد کمک کند. ما در این مطلب در رابطه با راه های زیبایی دندان صحبت می کنیم.
بیماری پریودنتال

بیماری پریودنتال چیست؟

بیماری پریودنتال یا بیماری لثه، یک بیماری التهابی که باعث تخریب عصب و بافت های اطراف می شود. روش های درمان این بیماری را در اینجا بخوانید.
تماس با ما